O Onkoportálu

Co je Onkoportál?

Vyhledávač ověřených onkologických informací a služeb pro pacienty, rodinné příslušníky a veřejnost

Na internet lze snadno umístit jakékoliv informace. Často však mohou být velmi zavádějící, ekonomicky motivované či přímo zdraví škodlivé. Na Onkoportálu najdete pouze informace prověřené lékaři.

Jaké informace na Onkoportálu najdete?

Onkoportál je především vyhledávač medicínských informací, jeho stránky nekopírují obsah existující na jiných webových stránkách. To znamená, že pokud existují kvalitní informační zdroje k onkologické problematice, Onkoportál na tyto informace nasměruje hledající návštěvníky.

Jak vám může Onkoportál pomoci?

Základní funkcí Onkoportálu je pomoc při hledání ověřených a pravdivých informací z oboru onkologie. Onkoportál pomáhá i při řešení životních situací, ve kterých se mohou onkologičtí pacienti ocitnout. Jedná se o široké spektrum oblastí, které se dají souhrnně označit jako zdravotní, právní, sociální a finanční.

Užitečné informace o průběhu, diagnostice léčbě onkologických onemocnění na Onkoportálu najdou i rodinní příslušnícionkologického pacienta. Dozví se také, jak mohou pomoci a kde mohou pomoc hledat. Onkoportál je určen také těm, kteří se s onkologickým onemocněním setkali ve svém okolí a chtějí poskytnout ověřené informace dál.

Kde Onkoportál najdete?

Kromě této webové stránky je Onkoportál přístupný také na iPadových stáncích umístěných v některých komplexních onkologických a hematoonkologických centrech.

Reklama a Onkoportál

Onkoportál neslouží pro reklamužádných produktů. Od svého vzniku si klade za cíl být výhradně nástrojem podpory pacientů.

 

Více o onkoportáluJak vzniká databáze onkologických termínů Onkoportálu a jak se rozšiřuje?

Základ databáze Onkoportálu byl vytvořen z rejstříku onkologických termínů z oficiálního webu České onkologické společnosti www.linkos.cza z názvů onkologických diagnóz.

Databáze je postupně rozšiřována i o termíny, které návštěvníci Onkoportálu zadají a nenaleznou na ně odpověď. Hledané termíny jsou následně hodnoceny, a pokud se jedná o onkologickou tématiku, je termín přidán do databáze Onkoportálu.

Pokud na Onkoportálu nenaleznete, co hledáte, napište nám. Naším cílem je nabídnout nejlepší možnou podporu, kvalitu informací a služeb, která poroste s vašimi podněty. Každému podnětu věnujeme pozornost a je pro nás cenný.

Jak se ověřuje onkologický termín při zařazování do databáze Onkoportálu?

Každý termín je prověřen následujícím postupem:

  • Je vyhledán ve vyhledávačích Google a Seznam. Výsledkem hledání na Google.cz a Seznam.cz je seznam odkazů na webové stránky obsahující hledaný termín.
  • Tento seznam odkazů je následně očištěn od nelékařských odkazů.
  • Zúžený seznam odkazů dále ověřuje tým onkologů a každému odkazu přiřadí hodnocení lékaře. To znamená hodnocení, jak významná je informace uložená na webové stránce, na kterou odkaz ukazuje, a jak je nápomocná a kvalitní pro pacienta.

Onkoportál tedy nabízí předem ověřené informace.

Jak je zajištěna kvalita databáze Onkoportálu?

Kvalita databáze ověřených onkologických informací je pro Onkoportál zcela zásadní. Pro dodržení kvality jsou nastaveny následující principy:

  • ověření každého odkazu dvěma lékaři;
  • za jednotlivé odborné oblasti odpovídají příslušní odborníci z praxe;
  • opětovné ověřování odkazu jedenkrát ročně;
  • automatizovaná kontrola, zda se obsah odkazů nemění;
  • u každého odkazu je uvedeno datum jeho ověření.

Takto byla prověřena celá databáze.

Spolupracovníci Onkoportálu

Provozovatelem Onkoportálu je společnost C4P s. r. o. Spolupracujeme s odbornými společnostmi: Českou onkologickou společností, Českou hematologickou společností a Společností radiační onkologie, biologie a fyziky . Cílem týmu Onkoportálu je angažovat ke spolupráci široký tým osobností. Takto se postupně rozšiřuje tzv. rada Onkoportálu, která se zabývá realizací a garancí kvality poskytovaných služeb.

Tvář Onkoportálu

Petr Koukal 

Badmintonový šampion, šestinásobný mistr České republiky a vlajkonoš naší olympijské výpravy v Londýně Petr Koukal, sám prodělal rakovinu varlat. Petr se nebojí této nemoci otevřeně mluvit, a protože i on se po sdělení své diagnózy potýkal s nedostatkem informací a různými nepravdami, rozhodl se podpořit Onkoportál.